Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Generali Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Síň slávy Českého biatlonu

Síň slávy Českého biatlonu byla otevřena v roce 2013. Každoročně jsou do síně slávy Českého biatlonu uváděny osobnosti, které se významně zapsaly do české biatlonové historie.

2013 Zdeněk Kašper

zdenek_kasper_2

PhDr. Zdeněk Kašper zakladatel moderního biatlonu tak jak jej známe v dnešní podobě s malorážnou zbraní. Průkopník světového ženského biatlonu.

 

2013 Zlatá štafeta z Mistrovství světa 1993

stafeta-na-snehu

První titul mistrů světa pro samostatnou Českou reubliku dokázala vybojovat právě naše biatlonová štafeta. Na Mistrovství světa v bulharském Borovtzi v roce 1993 vystoupala nejvýše štafeta biatlonistek: I.Knížková-Roubíčková, J.Kulhavá-Vápeníková, J.Adamičková-Pelcová, E.Burešová-Háková.

 

2014 Václav Fiřtík

vaclav_firtik

Prezident Českého svazu biatlonu (1993–2014) a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie (2011-2014). V roce 1993 stál Václav Fiřtík u zrodu samostatného českého biatlonu a následně i u jeho vzestupu v posledním desetiletí. Od roku 1993 měl zásadní vliv na chod českého biatlonu, který dokázal z podceňovaného „svazarmovského“ odvětví přivést až mezi nejsledovanější české sporty současnosti. Do České republiky dokázal se svými spolupracovníky přivést Kongres Mezinárodní biatlonové unie a následně i úspěšný světový šampionát v roce 2013, který se uskutečnil v Novém Městě na Moravě. Václav Fiřtík vždy dbal na rozvoj členské základny, mládežnický biatlon a jeho podporu. „Bylo by krátkozraké zaměřit se jen nastávající generaci vrcholových sportovců. Musíme získat více prostředků na mládež a jejich trenéry,“ připomínal.

 

2015 Jan Matouš

matousjan87

Bronzový ze světového šampionátu v Lake Placid v roce 1987 dokázal vyjovat první biatlonovou medaili z MS pro Československo. Trojnásobný olympionik, dlouholetý viceprezident Českého svazu biatlonu a šéf klubu SKP Jablonec.

jan_matous

 

2016 Ladislav Žižka, Pavel Ploc, Stanislav Fajstavr a Vladimír Jeřábek – štafeta mužů

sin_slavy_2016_stafeta

Do síně slávy byla v letošním roce uvedena štafeta mužů, která na MS v roce 1969 v polském městě Zakopané obsadila čtvrté místo.  Štafeta jela ve složení Ladislav Žižka, Pavel Ploc, Stanislav Fajstavr a Vladimír Jeřábek.  Fajstavr a Jeřábek se uvedení do síně slávy nedožili. Tento výsledek nebyl do roku 2016 překonán.

sin_slavy1

Pavel Ploc a Ladislav  Žižka byli také jedinými reprezentanty, kteří nás poprvé reprezentovali na X. ZOH 1968 v Grenoblu a v roce 1965 společně s Ladislavem  Mundilem, Egonem Hofmanem a Josefem Krupkou reprezentovali poprvé Československo na velkorážném MS v norském Elverumu.

2017 Antonín Kříž

Do síně slávy byl v letošním roce uveden pan Antonín Kříž, který v roce 1973 společně s Miroslavem Sovišem a Josefem Malinským skončili třetí ve štafetě na MSJ a v následujícím roce sestal juniorským mistrem světa v závodě na 10 km. Získal tak první velkou medaili pro malorážný biatlon. S velkorážnou puškou závodil na ZOH 1976 v Innsbrucku, kde skončil 17. v závodě na 20km. Na Mistrovství světa v hochfilzenu se v roce 1978 probojoval do první desítky ve vytrvalostním závodě, kde skončil devátý.

 

Kalendář akcí

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Hry IX. letní ODM 2019

Facebook