Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Generali Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Co odhalila předsezónní tisková konference Českého svazu biatlonu?

Dva vrcholy sezóny, nový servisní tým, generační výměna… to jsou jen některé z motivů tiskové konference Českého svazu biatlonu, která se v úterý uskutečnila v hotelu Courtyard by Marriott na Letišti Václava Havla v Praze. „Generační výměna, to je vždy dlouhodobý proces, který v našem případě směřujeme k olympijským hrám 2022 v Pekingu,“ říká k jednomu z témat prezident ČSB Jiří Hamza. Tiskové konference se z řad sportovců zúčastnili zástupců obou věkových polů. Pro šestatřicetiletého Michala Šlesingra bude sezóna 2019/2020, už jeho osmnáctá v reprezentaci, poslední v kariéře. Naopak dvaadvacetiletá Markéta Davidová ještě jako juniorka vtrhla před rokem mezi světovou ženskou špičku.

 

Michal Šlesingr potvrdil, že sezóna 2019/2020 bude skutečně jeho poslední

 

Prvním vrcholem sezóny se stane světový šampionát 2020, který bude hostit italská Anterselva 12. – 23. února. Jedná se o místo, kde se na šampionátu v roce 2007 medailově stříbrem a bronzem zapsal do historie biatlonu Michal Šlesingr. Po dvanácti letech se nejzkušenější člen českého výběru bude v Jižním Tyrolsku s kariérou loučit. „Bylo to dvanáct let sbírání zkušeností, dvanáct let emocí radostných i těch vypjatějších, ale obyčejně krásných. Teď už každé ráno cítím, že zvednout se z postele je i bolestné. V tom to mají mladí lepší,“ vysvětluje s úsměvem mistr světa z mixu 2015, proč své místo přenechá po sezóně mladším.

Prezident ČSB Jiří Hamza hovořil o výměně generací v reprezentaci i o prodeji lístků na Světový pohár v NMNM

 

Bezprostředně po mistrovství světa zamíří biatlonová elita do Nového Města na Moravě, kde se ve dnech 4. – 8. března odehraje VII. kolo Světového poháru. „Je to pro nás nový termín. Téměř na jaře jsme v roce 2008 pořádali mistrovství Evropy a se sněhem to tehdy vyšlo na den přesně. Vzpomínám si, že denní teploty vystoupaly přes deset stupňů,“ ohlíží se sportovní ředitel novoměstských soutěží Vlastimil Jakeš a dodává: „Budeme mít i trochu jiný program než předchozí roky. Fanoušci ve Vysočina Areně uvidí sprinty, štafety mužů a žen i závody s hromadným startem.“ V prodeji už jsou všechny typy vstupenek – permanentky, jednodenní, na tribunu i k tratím nebo VIP. „Ve Vysočina Areně bude opět skvělá atmosféra, prodeje jsou hodně dobré,“ doplňuje Jiří Hamza.

Vlastimil Jakeš, sportovní ředitel soutěží v NMNM, představil program VII. kola SP

 

Vše o prodeji vstupenek, VII. kolo SP v NMNM, 4. – 8. 3. 2020

 

Do své druhé sezóny u českého týmu vstupuje norský odborník Egil Gjelland. „Loni jsme se s děvčaty poznávali, učili jsem se vzájemně komunikovat a pracovat. Teď už mohla být naše práce lépe zaměřená na to, co každé vyhovuje. Z přístupu všech děvčat mám radost a věřím, že to bude i během sezony vidět.“ Bohužel podstatnou část přípravy provázely zdravotní potíže Veroniku Vítkovou. „Nemohla odtrénovat vše, co jsme měli společně naplánované, ale jak jsem ji viděl nyní na prvním sněhu v Norsku, lepší se každým dnem. Je na správné cestě.“

Rychlá porada. Zleva: Markéta Davidová, Egil Gjelland a Ondřej Rybář

 

Výsledky uplynulé zimy katapultovaly do role české jedničky Markétu Davidovou. „No, já se určitě jako česká ženská jednička necítím. A byla bych strašně ráda, kdyby se to v Česku přestalo říkat, protože si myslím, že se takhle necítí nikdo z nás, ať se to říká o komkoliv. Ten tlak asi sama na sebe budu mít i tak, ale není to nic, s čím by se nedalo pracovat,“ nabízí svůj pohled studentka České zemědělské univerzity v Praze.

Před mikrofony novinářů si Markéta Davidová počínala zkušeně. Jak to bude na biatlonových tratích?

 

Složitou přípravu má za sebou tým mužů. Ondřeje Moravce nepustily k tréninku špatné jaterní testy, Tomáš Krupčík bojoval opakovaně s boreliózou, Michala Krčmáře zastavily v cestě za prvním sněhem střevní potíže, kam neodcestoval ani nemocný trenér Zdeněk Vítek, jehož zastoupil asistent Aleš Ligaun. „Alespoň se budeme mít po závodech na co vymlouvat,“ říká k situaci s nadsázkou trenér a vážnějším tónem dodává: „Ne, tím argumentovat určitě nebudeme. Příprava neproběhla u všech kluků úplně podle představ, ale i tak jsme udělali hodně kvalitní práce.“

Trenér Zdeněk Vítek vedl v přípravě „tým českých biatlonových marodů“. Optimismus ale neztrácí!

 

Kormidla u servisního týmu se ujal Vojtěch Prášil, který je, ač stále mlád, služebně nejstarším českým servismanem. „Vojta je s námi od počátku změny našeho systému, tedy od roku 2010. Nasbíral řadu zkušeností, jak po boku Danielo Muellera nebo Tomáše Žídka, tak i během své samostatné práce u týmu IBU Cupu,“ vysvětluje sportovní ředitel ČSB Ondřej Rybář. S novým šéfem servisu přichází i nová filozofie. „Chceme se pokusit ještě více naslouchat závodníkům, protože to jsou oni, kdo na lyžích stráví nejvíce času. Věřím, že s využitím našeho výborného zázemí se bude servisnímu týmu i celé reprezentaci dařit.“

Sezóna Světového poháru odstartuje 30. listopadu závody smíšených štafet a dvojic ve švédském Oestersundu, úvodní klání IBU Cupu budeod 28. listopadu hostit norský Sjusjoen.

 

Tomáš Hermann

Foto: Jaroslav Svoboda

Hry IX. letní ODM 2019

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook